RADY ŠÉFKUCHAŘE JIŘÍHO ŠVESTKY

DÍL 7.  PROČ ANANAS, JAK JEJ SKLADOVAT A ČÍM JE PROSPĚŠNÝ NAŠEMU TĚLU?

Vánoce jsou už za dveřmi, a proto jsme se pana šéfkuchaře Švestky tentokrát zeptali na exotické ovoce, které je s nimi tak trochu spojeno.

Ananas je plod víceleté byliny ananasovníku, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Z Evropanů ochutnali ananas jako první námořníci Kolumbovy výpravy a roku 1514 jej dovezli na španělský královský dvůr. Dnes jsou největším producentem ananasu Havajské ostrovy, Brazílie, Čína a Malajsie. Nejen u nás ananas byl a stále je jedním ze symbolů novodobých Vánoc.

Čerstvé plody mají velmi příznivý vliv na náš organismus. Mají nízkou kalorickou hodnotu, jsou bohaté na vitamíny A, C a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je to zejména vápník, dále železo, jód a fosfor. Velmi významný je v dužnině i šťávě ananasu obsažený enzym bromelin s velkou schopností štěpit bílkoviny v potravě (například v mase).

Ananas se často používá při různých dietách, podporuje trávení, má odvodňovací účinky a přirozeně detoxikuje náš organismus. Čerstvá šťáva z ananasu je vhodným osvěžením při horečnatých onemocněních a nachlazení.

Při nákupu vybíráme pouze zdravé a nepoškozené plody. Neměly by být příliš měkké a přezrálé, což nejlépe poznáme dole, v oblasti odříznutého stonku. Ananas je citlivý na prudké výkyvy teplot. Optimální teplota pro jeho skladování je 10 –15°C a nesnáší teplotu pod 7°C, to začíná rychle hnědnout.

Využití ananasu v kuchyni je velké. Za syrova jako součást pohárů, moučníků, atd. Tepelně upravený se používá hlavně v asijské kuchyni, u nás pak zejména v kombinaci s drůbežím masem a kari kořením, grilovaný je chutnou přílohou k masu. Využívá se na různé zapékané pokrmy, nejběžnější jsou toasty, kde se kombinuje se šunkou a sýrem. Sám ananas rád používám hlavně čerstvý do ovocných a listových, ale i majonézových salátů, tak si zachová nejvíce cenných látek. Rád bych se s vámi podělil o recept na teplý ananasový desert.

Recept pro čtyři osoby:

400g ananasu oloupaného a nakrájeného na kolečka, 120g másla, 100g medu, 50g hnědého cukru (třtinového), 120g vanilkové zmrzliny, 100g smetany ke šlehání, 20g pistáciových jader, čerstvá máta na ozdobu

V pánvi necháme rozpustit máslo, zalijeme medem, přidáme cukr a necháme zkaramelizovat. Přidáme kolečka ananasu. Opékáme ze všech stran asi 8 minut, stále kontrolujeme, aby se ovoce nepřipálilo. Přidáme nasekaná pistáciová jádra, přiklopíme pokličkou a necháme dusit asi 8 minut. Podáváme teplé nebo vlažné. Na talíř poklademe kolečka ananasu s karamelem, na něj dáme kopeček zmrzliny, doplníme vyšlehanou smetanou a ozdobíme snítkou máty. Pro dospělé můžeme do karamelu přidat i trochu rumu.

Přejeme Vám dobrou chuť a příjemnou vánoční atmosféru.