RADY ŠÉFKUCHAŘE JIŘÍHO ŠVESTKY

DÍL 8. – FÍKY – JAK NAKUPOVAT A PŘIPRAVOVAT V KUCHYNI

Kdysi jsme je znávali skoro výhradně v sušeném stavu a patřily hlavně k období kolem Vánoc. Dnes se s nimi i v čerstvé podobě můžeme setkat prakticky po celý rok. A právě na fíky jsme se dnes zeptali šéfkuchaře Jiřího Švestky.

Fíkovník neboli smokvoň patří mezi nejstarší rostliny pěstované člověkem, a to již v dobách před více než 10 000 lety. Z Přední Asie se postupně rozšířily i do Středomoří, kde dnes nalezneme hlavní producentské země, například Turecko, Řecko či Tunisko. Plody fíkovníku jsou fíky, dužnatá plodenství, která řadíme mezi ovoce. Vzhledem připomínají malé měšce o velikosti až 9 cm. Barva dužniny je závislá na odrůdě a může být bílá, fialová, červená i tmavá, skoro černá.

Živinou číslo jedna jsou u fíků cukry (až 20%), jejichž obsah u sušených plodů vzrůstá až na 70% celkové hmotnosti. Z minerálních látek obsahují velké množství vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku a železa a z vitamínů pak vitamín C a vitamíny B1 a B2. Díky obsahu kvalitní vlákniny jsou osvědčeným pomocníkem při zácpách. Vysoký obsah fytonutrientů podněcuje antioxidační účinky. Pravidelná konzumace fíků tak přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Látky obsažené ve fících jsou schopné rozpouštět hleny v dýchacím ústrojí, mají pozitivní vliv na regulaci krevního tlaku a snižují překyselení našeho organismu.

V našich zeměpisných šířkách se s fíky setkáváme jak v sušené podobě, tak i v čerstvé, ty se sklízejí ještě před dozráním, aby vydržely transport. Při nákupu čerstvých musíme dávat pozor, aby plody nebyly promáčklé nebo příliš měkké. Nakysle vonící fíky jsou zkažené. Čerstvé fíky nevydrží dlouhé skladování, v chladničce je lze uchovávat pouze jeden až dva dny. Před konzumací je nutné plody opatrně omýt v teplé, nejlépe mýdlové vodě. Loupat se mohou, ale u dobře omytých, zdravých plodů to není nezbytné.

Fíky mají mnoho způsobů využití při přípravě nápojů a pokrmů. Vyrábí se z nich džusy, sirupy, marmelády, džemy a cukrovinky, nebo je můžeme použít pro přípravu ovocných koláčů, moučníků a dalších cukrářských výrobků. Já osobně doporučuji a mám rád používání fíků ve studené kuchyni, kde mají své uplatnění do různých ovocných, ale i zeleninových salátů, teplých i studených předkrmů, dále také do zajímavých omáček a čatní k masu. V teplé kuchyni fíky používáme hlavně při pečení a nadívání masa.

Dnes se s Vámi podělím o velmi jednoduchý recept na teplý předkrm.

Toust s kozím sýrem a fíky

Čtyři plátky z chlebíčkové bagety, čtyři plátky kozího sýra, plátky čerstvých fíků a olivový olej.

Plátky z bagety lehce potřeme olivovým olejem, na ně vrstvíme plátky kozího sýra a plátky čerstvých fíků, poté dáme do trouby vyhřáté na 160°C na 8 minut zapéct.

Spojením chutí sýru a fíků získáme chutný, ale i zdravý teplý předkrm.