RADY ŠÉFKUCHAŘE JIŘÍHO ŠVESTKY

DÍL 14. – RAJČATA MAJÍ PŘÍZNIVÝ VLIV NA ORGANISMUS

Dnes jsme se šéfkuchaře Jiřího Švestky zeptali právě na ně. Je pravda, že rajčata mají málo kalorií?

Rajské jablíčko neboli rajče, je rostlina z čeledi lilkovitých, která pochází z Jižní Ameriky a na evropský stůl se dostala v 16. století. U nás se rajčata do podvědomí veřejnosti dostala až koncem 18. století, a to byla ještě obviňována, že škodí našemu organismu. Ukázalo se však, že opak je pravdou. Rajčata obsahují mnoho vysoce cenných látek, ovocný cukr, karoten, vitaminy A, C, B1 thiamin, B2, E, minerální látky železo, draslík, vápník, sodík a chlor. Kromě toho také kyselinu fosforečnou a osvěžující kyselinu citronovou a jablečnou.

Sám se musím přiznat, že jako dítě jsem rajčata neměl rád. A až po čtyřměsíční stáži v Itálii jsem poznal, co vše se dá z této zeleniny připravit, a že jídla z rajčat mají vynikající chuť i příznivý vliv na lidské tělo. Jsou vhodná zejména pro lidi obézní, 100 gramů rajčat přestavuje pouze polem 19 kalorií. Rajčata snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Zvyšují i imunitu organismu, podporují činnost jater a regulují funkci ledvin. Při nákupu rajčat vybíráme dobře vybarvené plody a dáváme si pozor, aby nebyla nahnilá či plesnivá, nebo příliš měkká. Před zpracováním je vždy dobře omyjeme. Ve studené kuchyni se rajčata používají hlavně jako součást salátů, do předkrmů nebo i jako samostatný předkrm. V teplé kuchyni se hodně využívají do omáček, ragú a hlavně na těstoviny, z nichž jsou asi nejznámější špagety alla bolognese. Dále je používáme různě zapečená jako teplý předkrm, jako samostatné bezmasé jídlo zapečená s různou zeleninou a bramborami, nebo grilovaná jako přílohu k masu a také do teplých polévek.

A rád se s Vámi podělím o jednoduchý a rychlý recept pro 4 osoby na zapečené brambory s rajčaty a smetanou:

800 g uvařených brambor ve slupce, 8g  soli, 5g bílého pepře, 80g eidamského sýra, 400g  oloupaných rajčat, 50g másla, 150g smetany.

Pekáček, nebo zapékací misku vymažeme máslem, oloupané brambory nakrájím na plátky a rozložíme na dno, osolíme, opepříme a poklademe plátky oloupaných rajčat.  Takto střídavě vrstvíme do vyčerpání všech surovin, končíme vrstvou rajčat. Do smetany přidáme nastrouhaný sýr a promícháme, zalijeme tím brambory s rajčaty a dáme zapéct do trouby při teplotě 180 °C asi půl hodiny. Poté servírujeme na talíř. Vhodné je podávat třeba s rajčatovým salátem s jarní cibulkou.