Virtuální klíče od zámku

Podpořme společně Zámek Žďár nad Sázavou a projekt Virtuální klíče od zámku

Tato doba ukázala, jak smutno je bez možnosti prožívat nové zážitky. Díky projektu Virtuální klíče od zámku chce Zámek Žďár nad Sázavou rozveselit život všem, kteří ani po uvolnění protikoronavirových opatření nebudou moci za novými zážitky vyrazit.

Ve žďárském zámku právě prožívají ne úplně veselé období v téměř 800leté historii areálu. Už od 13. století je místem plným života a lidské tvořivosti. Neobyčejně zajímavé dějiny zde psali cisterciáčtí mniši, geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel nebo současní majitelé zámku, rodina Kinských. Od velké rekonstrukce a založení interaktivního Muzea nové generace v roce 2015 celoročně pořádají kulturní akce, umělecké rezidence nebo připravují nové edukační programy.

Odjakživa se zde propojovala živá příroda s živou kulturou. Výnosy z lesů a polí byly vždy následně využívány pro podporu kultury a záchranu historického dědictví tak, jak tomu bývalo i před stovkami let. Bohužel jsou nyní v situaci, kdy na lesy útočí sucho a kůrovec a na kulturu boj s koronavirem. Všichni na Zámku jsou však pozitivní a toto období vnímají jako prostor pro restart.

Rozhodně nechtějí dopustit, aby jednou historie hodnotila tuto dobu jako období temna pro živou kulturu a lidskou tvořivost. Ba naopak! Když nemůžete vy za zážitky, pošlou virtuální klíče k zážitkům za vámi domů. A k tomu potřebují vaši pomoc. Připravují virtuální prohlídky zámku nebo Muzea nové generace, videa z jejich akcí, z procházek do okolí, ukázky edukačních programů a mnoho dalších online projektů. Budou určeny všem, kteří z různých důvodů nemohou cestovat a zažít zámecký příběh naplno – ať už kvůli koronavirové pandemii nebo vzhledem ke svému vyššímu věku, zdravotním problémům, handicapu nebo třeba finančním možnostem.

Pomoci jim můžete na sbírce Donio: www.donio.cz/ZamekZdar. Pro všechny donátory jako malý dárek a poděkování připravili virtuální prohlídku zážitkového Muzea nové generace. Je to jejich první pokus, ale věříme, že i tak vám udělají radost.

www.zamekzdar.cz