Tipy „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova

Už je to rok, kdy se naše byty proměnily v kancelář a školní třídu v jednom. S home office a distanční výukou se z nás všech také nedobrovolně stali amatérští IT odborníci na vybavení počítače a připojení k internetu. Potřebujete myš, nebo stačí touchpad? Jak si zkontrolovat stabilitu internetového připojení? Lektoři kurzů digitálních dovedností z makeITtoday dali po roce zkušeností s on-line vyučováním dohromady tipy a triky, jak získat techniku na svoji stranu a usnadnit si práci i výuku z domova.

Výkon počítače

Pro běžnou on-line výuku stačí počítač se zcela základními parametry. Pokud na počítači funguje dobře prohlížení webu ve webovém prohlížeči a základní kancelářské aplikace, aniž by měl zásadní výkonnostní problémy, bude pro výuku dostačovat. „Hodí se vědět, že notebooky dosahují maximálního výkonu, pouze pokud je připojen kabel napájení,” říká lektor kurzů makeITtoday Ondřej Vošta.

Myš nebo touchpad?

Pracujete-li vy nebo váš junior na notebooku, pak se nabízí otázka, zda jej ovládat myší nebo dotykovým touchpadem. Lektoři doporučují myš používat, protože usnadňuje ovládání (především přetahování prvků na obrazovce), je přesnější a rychlejší. U touchpadu navíc hrozí, že při ušpinění – stačí například jen vlhké prsty – nebude dobře fungovat a výuka se tak zbytečně zdržuje. Pro děti je dobré, když se naučí s myší efektivně pracovat. Pro výuku a běžnou práci stačí i levná obyčejná myš.

Headset / sluchátka / mikrofon

Vzhledem k tomu, že ve většině domácností musí fungovat více lidí pohromadě, se hodí, aby měl každý člen rodiny sluchátka s mikrofonem. Zvuky z domácnosti tak nebudou narušovat výuku nebo meeting. „Bez sluchátek se často stává, že ten, kdo mluví, slyší sám sebe, což je nepříjemné. Navíc bych doporučoval sluchátka drátová, protože ta bezdrátová různě zlobí,” radí Ondřej Vošta. Určitě před hodinou nebo schůzkou sluchátka a mikrofon otestujte a ujistěte se, že není například mikrofon vypnutý (ať už nějakým tlačítkem přímo na sluchátkách anebo v počítači).

Webkamera

U dětí webkamera velmi pomáhá k tomu, aby učitel odhadl motivaci, účast a zaujetí studenta. Může se také využít k různým aktivitám. V neposlední řadě díky ní děti vidí své spolužáky, což pomáhá kompenzovat chybějící socializaci. Zejména u menších dětí je tedy dobré mít kameru zapnutou, u starších záleží na rozhodnutí učitele.

Externí monitor „Není to nutnost, ale velmi se nám osvědčilo, když mají žáci dva monitory. Student tak může na jednom monitoru sledovat výuku a na druhém pracovat, aniž by musel překlikávat. Nemusí to přitom být nijak drahý monitor,” říká lektor makeITtoday.

Internet

Problém s internetovým připojením se stal jednou z největších výzev života v pandemii. Ne vždy lze jeho rychlost a stabilitu zcela ovlivnit, ale hodí se vědět, jak můžete kvalitu připojení zkontrolovat a případně o něco zlepšit.

„ Spíše než rychlost připojení je podstatné, aby v průběhu výuky nevypadávalo a nekolísalo. Pro lepší představu – pokud jste schopni sledovat přes internet film, aniž by se přerušoval nebo vypadával, bude nejspíš kvalita vašeho připojení k internetu dostačující,“ vysvětluje Ondřej Vošta.

Pokud máte se stabilitou nebo rychlostí internetu potíže, zkuste následující postup:

  1. Rychlost internetu můžete změřit například pomocí https://www.speedtest.net/

Rozumné údaje pro výuku jsou PING maximálně 100 ms, DOWNLOAD alespoň 10 Mbps a UPLOAD alespoň 2 Mbps.

  • Připojení k síti pomocí kabelu je téměř vždy stabilnější i rychlejší. Máte-li ne výběr, volte raději kabel. Pokud používáte wifi síť, zkuste přenést počítač přímo k routeru, zda se nezlepší stabilita.
  • Na počítači vypněte všechny aplikace mimo ty, které potřebujete pro výuku.
  • Zjistěte, jaká všechna zařízení máte doma k internetu připojená a jak ho využívají. I zdánlivě neaktivní zařízení (počítač, tablet) se může na pozadí aktualizovat nebo přenášet data. Po dobu výuky je můžete uvést do letového režimu. Kvalitu připojení samozřejmě ovlivňuje i to, zda ho používají ostatní členové domácnosti a jak. Pokud na něm nepracují nebo nemají sami online vyučování, poproste je, aby užívání internetu v čase vaší výuky omezili.
  • Pokud bude při výuce docházet k tomu, že se student odpojí od konference nebo ho bude program upozorňovat na zhoršenou kvalitu připojení, bude dobré stabilitu internetu prověřit. Pokud máte webkameru, může být řešením vypnout její používání.
  • Restart (odpojení a znovupřipojení) routeru je často řešením v případě, že vám internet nefunguje, jak jste zvyklí.

Tip na závěr: Nemáte doma zrovna uklizeno? Většina komunikačních nástrojů umožňuje zvolit si virtuální pozadí. Můžete si tak své okolí rozmazat nebo třeba místo do pokojíčku pozvat spolužáky na pláž :).

O makeITtoday: Inovativní vzdělávací projekt makeITtoday vznikl v roce 2017. Vedle systematického vzdělávání v technických oborech se zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů ve věku 8-18 let. Nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnohé další. Od roku 2019 pořádá také příměstské tábory. makeITtoday vychází z myšlenky, že v dnešním světě se již většina profesí neobejde bez znalosti digitálních technologií a do budoucna bude těchto povolání jen přibývat. Studenti by si proto měli osvojit digitální dovednosti, aby mohli plně využít potenciál současného světa, ať už budou dělat cokoli.
www.makeittoday.cz